Yasal Evden Çalışma Fırsatları Var Mıdır?

Yasal Evden Çalışma Fırsatları Var Mıdır?

“Evden çalışma” modelinin gerçekte nasıl işlediğini hep merak etmişimdir. Sanırım birçoğumuz hayatımızın bir anında bunu düşünmüşüzdür. MLM (çok katlı pazarlama) terimini duymayan yoktur. Bunun bir tür çabuk zengin olma planı olduğunu, deneyen çoğu kimsenin başaramayıp sadece bir iki kimsenin kazanç sağladığı düşünülür.

Çoğu insan kendi evinizden içecek, yiyecek, kıyafet veya kozmetik ürünler satarak bir şekilde bedava araba sahibi olabileceğiniz düşüncesine elbette ki şüpheci yaklaşır. Kabul etmeliyim, ben de bu şüphecilerden biriyim. Çünkü böyle bir şey gerçek olamayacak kadar iyi gözüküyor. Bu hisleri taşıyan tek kişinin ben olmadığımı bildiğim için bulduklarımı paylaşmaya karar verdim.

MLM’ler Nasıl Para Kazanır?

Evden yürütülen işler, diğer bir deyişle MLM’lerin çoğu son derece kazançlı ve başarılıdır. Ancak ürünlerini ve hizmetlerini satan insanların büyük kısmı bunların ikisi de değildir. MLM satış modeli, pazarlama ve satış stratejilerine ağırlık veren bir modeldir. Burada satış yapanlar sadece müşterilerden elde ettikleri satışlardan değil, aynı zamanda satış görevlisi olarak “işe aldıkları” kişiler üzerinden para kazanır ve hatta motive olurlar. İşe alınan bireyler, onlara iş veren satış görevlisinin “alt sırasına” yerleşirler. Böylece satış yaptıkça para kazandıran satıcılar hiyerarşisi oluşur. Ne kadar fazla satış yaparlarsa o kadar fazla para kazanırlar. Dolayısıyla, alt sıralarında satış yapmak üzere ne kadar çok insan işe alırlarsa, elde ettikleri gelir de o kadar fazla olur. Bu endüstri en çok da bu hususta eleştiriye maruz kalmaktadır. Şüpheci kimseler, bu satış görevlilerinin ya da daha yaygın kullanılan tabirle “distribütörlerin” aslında satış yapmak üzere insan buldukları için ödeme aldıklarını düşünürler. Gerçek şu ki, ne kadar çok insan işe alırlarsa satış ekibi o oranda güçlenir. Bu da teorik olarak satış kârını artırmaktadır. Bu distribütörler ya da daha sıkça duyduğumuz ifadelerle bağımsız danışman veya iş ortakları, MLM ürünlerini referans yoluyla veya daha farklı pazarlama yöntemleriyle müşteriye satmaya teşvik edilirler.

MLM’ler Yasal Mıdır?

Teknik olarak bakılırsa, bu tür iş modellerinde yasal olmayan bir şey yoktur. MLM endüstrisi üzerinde oluşmuş olumsuz havanın ana sebebi, her yıl onlara karşı açılmış davaların toplumda büyük yer kaplamasıdır. Hiç şüphesiz Herbalife, son birkaç yıldır birçok kez kendisine açılan davalar, Federal Ticaret Komisyonu’yla (FTC) yaşadığı sorunlar, Sermaye Piyasası Kurulu’yla (SEC) alakalı problemler ve şirketin gerçekte bir saadet zinciri olduğunu söyleyerek bunun açığa vurulmasını isteyen yatırımcılar sebebiyle basında geniş yer kaplamıştır.

Tüm MLM’ler Saadet Zinciri Midir?

Herbalife hakkındaki olumsuz ama gerçek iddialar, MLM endüstrisindeki hem iyi hem de kötü firmaları etkileyen derin ve kara bir iz bırakmıştır. Avon, LulaRoe, Tupperware, Kyani, ve hatta Mary Kay gibi şirketleri düşünün. Hepsi MLM olan bu şirketlerde her şeyden önce ürünlere bakarsınız.

MLM örgütlenmesini saadet zincirinden ayıran ince bir çizgi vardır. Genel satış hiyerarşisinin şekli aynı olsa da fark, satış yapan bireylerin nasıl para kazandığında yatmaktadır. Dahası bazı şirketler, satış elemanlarına sadece kendi ürünlerini kullanma ve bu ürünlerden fazlaca alma konusunda baskı yaptığı; ayrıca satış kariyerine başlamak isteyen yeni elemanlardan yüksek ücretler talep ettiği için eleştirilerin hedefi olmuştur. Yine bazı şirketler, satış elemanlarına yeterli derecede kar sağlamadan onlardan çok büyük taleplerde bulunmuş; bir tanecik daha ürün alırlarsa bir gün o büyük çeki veya bedava arabayı kazanan kişinin kendileri olacağı umudu ve vaadiyle onları kandırarak satın almaya devam etmelerini sağlamıştır. Bu uygulamaların hepsi kesinlikle yasa dışıdır.

Bir MLM Yasal Mı Değil Mi Nasıl Anlaşılır

Yasal MLM’ler bağımsız satış danışmanları ağlarına sağlayabilecekleri tüm desteği vermeye odaklanmıştır. Düzenli aralıklarla bağımsız danışmanlarına dışarı çıkarak ürünlerini dürüstçe satmaları konusunda bilgi verirler. Bağımsız danışmanlar tarafından ortaya atılan asılsız iddiaların üzerine gider, bu tür davranışları düzeltirler. Yasal MLM’lerde çalışan satış elemanlarının çoğu para kazanıp sonrasında başka bir işe geçme düşüncesinde değildir. Sattıkları ürün veya hizmete gerçekten değer verir, hatta ürünün içerdiği tüm özelliklerden yararlanabilmek için düzenli olarak onu kullanır veya tüketirler.

Bir MLM’de Başarılı Olabilir Miyim?

Neredeyse diğer her işte olduğu gibi bunda da elde edeceğiniz başarı, büyük oranda satış yapmak ve işinizi geliştirmek için göstereceğiniz emek, kararlılık ve çabaya bağlıdır. MLM endüstrisinde hızlı yoldan zengin olma düzeni veya tembellikle başarılı olma metodu yoktur. Herkes için uygun olmasa da kesinlikle yasa dışı bir iş değildir. Özellikle evden çalışarak ailenizle vakit geçirebilmek veya bedava seyahat fırsatı ve belki de arabayla ödüllendirilmek gibi avantajları düşünülünce, olumsuz bir iş de değildir.

Bir MLM’e katılmayı düşünüyorsanız piyasadaki çeşitli MLM şirketleri ve detaylı ödeme planları hakkında dikkatlice araştırma yapın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *