Kyani Değerlendirmelerinden Nasıl Bir Anlam Çıkarılabilir

Kyani Değerlendirmelerinden Nasıl Bir Anlam Çıkarılabilir

Yeni bir restoran, araba tamircisi, otel veya doğrusu yeni herhangi bir şey deneyeceğim zaman o firma hakkındaki kullanıcı değerlendirmelerine göz atarım. Genellikle Google veya Yelp gibi bilindik ve güvenilir kaynaklara yazılmış değerlendirmelere bakarım çünkü buradakiler çoğu zaman en dürüst ve en çok bilgi veren yorumlardır.

Kısa bir süre önce bana çok katlı pazarlama veya diğer bir deyişle MLM şirketinin bir parçası olma fırsatı sunuldu. Çoğu kimse gibi ben de Herbalife davasındaki asılsız iddialar sebebiyle eleştirilerin hedefi haline gelmiş bu endüstrinin tamamına büyük şüpheyle yaklaşıyordum. Benden ekibine katılmamı isteyen şirket, artık cilt bakım ürünleri de satan ve sağlık alanında hizmet veren çok katlı pazarlama şirketi Kyani’ydi.

Katıldığım sunumun ardından herhangi bir karara varmadan önce Kyani ürünleri ve genel olarak firma hakkındaki değerlendirmelere bir bakmak istedim.

Şirket ve ürünleri hakkındaki değerlendirmeleri araştırdığımda, bir hayli olumsuz yoruma rastladığıma hiç şaşırmadım. Bunların birçoğunun kendi başarısızlıklarını şirkete mal eden kızgın eski müşteriler ve distribütörler olduğunu fark ettim. Google’daki bir değerlendirmede “İnsanların parasını çalmak için bir MLM dolandırıcılığı daha” yazıyordu

Bir başkası ise kargonun ulaşmadığından yakınıyordu. Çoğu firmada olduğu gibi her müşteriyi memnun etmek imkansızdır. Karşılaştığım en büyük şikayetler kargo sorunları ve doğru düzgün bir cümle dahi kuramayan bir tüketiciden gelen dolandırıcılık ithamı olduğu için kendimi oldukça güvende hissettim.

Değerlendirmeleri araştırmaya devam ettim, bu sefer ürünler hakkında yazılmış bir şeyler bulmaya çalışıyordum. Kyani’nin onaylı ve resmi Four Square sayfasında çok sayıda değerlendirme olduğunu gördüm.

Kyani ve ürünleri hakkında daha fazla değerlendirme aramaya devam ettim ve bu ürünlerin “kullandığı en iyi ürün” olduğunu söyleyen, “tüm ürünlerin kaliteli ve kesinlikle mükemmel” olduğunu belirten değerlendirmeler keşfettim. Kyani’yle sadece 12 aydır çalışan birisi şirket hakkında “modern ve üstün bir teknoloji, kesinlikle inanılmaz” şeklinde değerlendirmede bulunmuş.

Tüm bu Kyani değerlendirmelerini okuduktan sonra iki net sonuca vardım. Öncelikle, az sayıdaki Kyani ürün değerlendirmelerinden yola çıkarak Kyani’nin ve ürünlerinin yasal olup olmadığı konusunda tamamıyla doğru bir karara ulaşmak çok zor. Dolayısıyla ürünleri hakkında daha iyi bir fikir edinmek için kendim deneyeceğim. İkinci vardığım sonuç ise bir bütün olarak MLM endüstrisinin herkes için uygun olmadığı. Ancak, sırf ürünleri için bir MLM’e katılmak benim yapabileceğim bir şey değil.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *