Erkekler İçin Cilt Bakımı

Erkekler İçin Cilt Bakımı

Beyler, beni dinleyin. Ya da bu yazıyı okuyan bir kadınsanız siz de hayatınızdaki erkek için kulak verin! Sadece kadınların ciltlerine bakım yapması gerektiği şeklinde saçma bir inanış var. Bu insanlar nemlendiricilerin kırışıkların yanında erkekliği de giderdiğini düşünüyordur belki? Sebebi her ne olursa olsun bu inanışı değiştirmenin ve vücudunuzdaki en büyük organ olan cildinize bakım yapmanın tam zamanı.

Korumanın Önemi

Hayatı boyunca ülke genelinde kamyon şoförlüğü yapan ve bu süre zarfında güneş kremi veya nemlendirici kullanarak hiçbir suretle cildine bakım yapmayan adamın resmine bir göz atın (hikayesini buradan okuyabilirsiniz). Yüzünün yolcu koltuğu tarafında kalan kısmında çok az kırışıklık ve birkaç güneş lekesi oluşmuştu, rengi mükemmeldi. Camdan tarafta kalan kısmı ise tamamen farklı bir hikayeydi. Yüzün bu tarafındaki cilt, sanki 300 yaşındaki bir adama aitti. Cildinde derin kırışıklıklar ve ciddi renk değişimi vardı. Her yeri gevşek ve sarkıktı. Sağlıksız görünüyordu…hatta neredeyse hastalıklı.

Bu vaka, cilt sağlığını ciddiye almazsak ileride neler olabileceğini açık bir şekilde resmediyor.

Başlarda ben de yüzünü lüks ürünlerle yıkamanın; her gün güneş kremi, nemlendirici ve losyon sürmenin fazla kadınsı olduğunu düşünen erkeklerdendim. Duş alırken yüzümü yıkmanın yeterli olduğunu düşünüyor, biraz daha fazlasını yapmak istiyorsam tıraş losyonu kullanıyordum. Şimdi ise nemlendirici güneş kremimi sürmeden kapıdan dışarı adımımı atmam.

Değişimi Başlatmak

Böyle bir değişimi nasıl başardığımı merak ediyor olabilirsiniz. Her şey bir süre önce popüler erkek dergileri Men’s Health ve GQ’yu okurken başladı. Her iki dergi de o seneki yılın erkek bakım ürünleri ödüllerini yayımlamıştı. İkisi de saç kesimleri, tıraş, parfüm ve cilt bakımı ürünleri arasından en iyilerine dikkat çekiyordu. Saç şekilleri ve parfümlerde alışılmış şeyleri göreceğimi tahmin etmiştim, ancak cilt bakım bölümü beni çok şaşırtmıştı. Erkek dergileri genellikle güzel kokma ve düzgün bir saç stiline sahip olma konusunda büyük özen göstermeye ve bunlarla övünmeye vurgu yapar. Oysa o diğer bölümü görmek, yeniliklerin gerisinde kaldığımı fark etmemi sağladı.

Sonuçlar

En iyiler arasında gösterdikleri ürünlere yatırım yapmaya ve sonuçlarını beklemeye karar verdim. Çok kısa bir sürede o kadar büyük bir değişim gördüğüm için doğrusu ağzım açık kalmıştı. Yüzümü yıkayarak ve sadece tek bir nemlendirici ürün kullanarak çok daha yumuşak, daha az yağlı ve daha sıkı bir cilde kavuşmuştum. Ne kadar iyi göründüğüm hakkında iltifat bile alıyordum. Daha iyi görünmemi ve kendimi daha iyi hissetmemi sağlayan bu sihirli iksir hayatım boyunca neredeydi?

Bu düşünceyle erkekler için en iyi cilt bakım ürünlerini ve en iyi cilt bakım ritüellerini araştırmaya başladım. Cilt bakım dünyası hakkında, özellikle de erkekler için cilt bakımı söz konusu olduğunda çok kısıtlı bilgiye sahip olduğumu fark ettim.

Sizi aynı bilgi kütlesini araştırarak yorulmaktan kurtarmak için keşfettiğim ve günlük bakım ritüelime dahil ettiğim altı adımı paylaşıyorum.

 1. Yüzünüzü yıkayın.
  Hepimiz o bilindik reklamı görmüşüzdür. Bir kadın banyo lavabosunda yavaş çekimde yüzüne su çarpar… ve tabii bütün banyoya da. Daha neler. Bunun yerine yüz temizleme fırçası kullanın. Böylece cildiniz ve gözenekleriniz gerçekten temizlenecektir. Yüzünüze su çarpmaksa hiçbir işe yaramaz. Özellikle erkekler için tasarlanmış bazı temizleme fırçaları var. İyi bir temizleyici kullandığınızdan da emin olun. Yerel büyük perakende mağazanızdaki güzellik bölümünü ziyaret edebilir ya da Macy’s veya Nordstrom gibi perakende mağazalara gidebilirsiniz. Ben yerel mağazanın yerine diğerlerine gitmeyi tercih ediyorum çünkü daha kaliteli ürünler sattıklarını biliyorum. Ayrıca benden çok daha bilgili bir görevli, beni ihtiyaçlarım doğrultusunda yönlendirebilir.
 2. SPF (Güneş Koruma Faktörü) ve Nemlendirici
  Cildinizin güneşin öldürücü ışınlarına karşı çıplak kaldığı günler artık geride kaldı. Güneş kremi kullanın. Bu şekilde hemen bronzlaşamazsınız belki ama kanseri cildinizden uzak tutarsınız. Cilt kanseri riskine girmeden de yanık bir tene sahip olmanın farklı ve çok daha sağlıklı yöntemleri vardır. Ben şu anda içerisinde nemlendirici bulunan 110 SPF’li bir krem kullanıyorum. Çok işe yarıyor. Fiyatıysa sadece 10 USD. Birkaç ayda bir 10 USD harcamak, cilt kanserini önlemeye değer. Yaşınız 30’un üstündeyse yaşlanma karşıtı özelliklere sahip nemlendiriciler almanızı öneririm. Güneşten gelen iki tür zararlı ışın vardır. Hayır, kullandığın o ucuz güneş kremi her ikisini de engelleyemez. SPF seçiminde hem UVA hem de UVB ışınlarını engelleyeceği için çinko oksit bazlı SPF’ler almaya özen gösterin. Bu ürünlerin ikisini de her sabah evden çıkmadan önce uygulayacağınız için onlarla yakın arkadaş olacaksınız.
 3. Göz Kremi
  Öğrenmeniz gereken yeni bir ürün daha. Bu zahmete değer bir göz kremine yatırım yapın. Alışveriş yapması ve anlaması zor bir ürün olabilir, ama etkisini göreceğiniz kesin. Benim gözlerim hep antioksidan içeren, nemlendiricili ve cildime su kazandıracak özelliklere sahip göz kremleri arar. Hangi cilt bakım ürünü olursa olsun herkes için doğru olan tek bir ürün yoktur. Bir ürün deneyin. Memnun kalmazsanız veya daha iyi bir çözüm olabileceğini düşünürseniz denemeye devam edin. Piyasada çok fazla seçenek var.
 4. Gece Bakım Rutini
  Uzun bir gün, iş, eğlence veya seyahatin ardından eve döndüğünüz vakte, günün sonuna hızla saralım. Artık bütün gün cildinizde toplanmış pislik, bakteri ve kirden kurtulmak için cildinizi derinlemesine temizleme zamanı. Gün içinde yüzünüzün ne kadar yağlandığını ve terlediğini düşünün. Bu yağ ve ter, havadaki kirletici ve pislikleri kolayca hapsedecektir. Tüm bunlar, gün ilerledikçe gözeneklerinizde hapsolacaktır. Derinlemesine bir temizlik için yüz temizleme fırçanızı ve temizleyicinizi tekrar kullanabilir veya yüzünüzdeki tüm o kirleri alması için düzenli aralıklarla yüz peeling ürünü uygulayabilirsiniz. Bu dediklerimi bir deneyin. Bunu ilk yaptığınızda şüphesiz gülünç hissedecek ve belki de utanacaksınız. Ancak çok, çok büyük bir fark yaratacağı konusunda bana güvenin.
 5. Serum
  Yüzünüzü gün içinde biriken kirleticilerden arındırdıktan sonra yüz ve göz serumu uygulamaya geçebilirsiniz. Bu ürünlerde arayacağınız ana bileşenlerden biri Retinoldür. Ürünleri, büyük bir perakende mağazasından veya güzellik ürünleri satan bir mağazadan alabilirsiniz. Diğerlerinde olduğu gibi daha kaliteli ürünler bulmak için güzellik ürünleri satan mağazayı tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Bu ürünlere genellikle kırışıklık karşıtı serum, kırışıklık karşıtı göz kremi veya basitçe serum ve göz kremi denmektedir. Çoğu erkek neden tekrar tekrar uğraşmak yerine hepsini sabah uygulayamadığını merak eder. Gece yüzünüzü yıkadıktan sonra sürersiniz siz temiz havada dinlenirken bu ürünler cildinizi onarır ve bir sonraki gün için koruyucu bariyerler oluşturmaya başlar.
 6. Nemlendirici
  Son olarak sabahki rutin için kullandığınız nemlendirici ve göz kremini, yeni sürdüğünüz serum ve göz kreminin üzerine uygulamalısınız. Evet, bir hayli ürün kullanmış oldunuz. Ama hiç öyle hissetmiyorsunuz. Bu rutini birkaç kez tekrarladığınızda alışkanlık haline gelecektir. Sabahları ve akşamları hazırlanma sürenize en fazla 2-3 dakika ekleyecektir.

Tüm bunları ilk defa okuduğumda saatlerce bilgi yağmuruna tutulmuş gibi hissettim. Hangi ürün gruplarının en iyisi olduğu, ne kadar harcama yapmam gerekeceği gibi konuları düşünmeye başladım. Wal-Mart’ta satılan cilt bakım ürünlerinden tutun da ünlüler ve TV programı sunucuları tarafından kullanılan ve çok az bilinen ürünlere kadar çeşitli markalar deneyerek çokça zaman ve para harcadım. Doğrusunu söylemek gerekirse, evet, daha pahalı ürünler gerçekten iyi. Fakat fiyat olarak orta derecede yer alan ve aynı görevi gören, hatta daha iyisini yapan bazı ürünler de var.

Erkekler için en iyi cilt bakım ürününün hangisi olduğuna dair sorularıma cevap bulmak için internette araştırma yaparken Fleuresse cilt bakım ürünlerine rastladım. Fleuresse cilt bakım sistemindeki bir dizi ürün grubu, yukarıda belirttiğim cilt bakım rutinini tamamlamak için ihtiyacım olan her şeyi sunuyordu. Sistemde temizleyici, serum, gündüz kremi, gece kremi ve göz kremi bulunuyor.

Diğerleriyle kıyaslandığında Fleuresse ürün grubu, cilt bakım dünyasında henüz yeni sayılır. Sağlıklı yaşam tarzı oluşturmaya odaklanmış sağlık ve wellness şirketi olan Kyani’deki bilim adamları ve işin uzmanı dermatologlar tarafından geliştirilmiştir. Bu şirket sadece cilt bakım ürünleri değil, aynı zamanda inanılmaz sağlık ürünleri de satıyor.

Ürünlerinden bir grup sipariş ettim. Haftalarca kullandıktan sonra şimdiye kadar kullandığım en iyi erkek cilt bakım sistemi olduğuna eminim. Ancak onu, diğer birçok cilt bakım ürününden ayıran şeyin ne olduğunu merak ettim. Hızlıca yaptığım okumalar, Kyani’nin cilt bakım ürünlerinde çok nadir bulunan bir elma türü olan İsviçre Elmasının bitki kök hücrelerinin bulunduğunu gösterdi.

Bitki kök hücreleri, onarım sürecini hızlandırıyor ve çoğalarak cildi yenileyen cilt hücrelerinin performansını artırıyor. Bu elmada bulunan hücreler, meyvenin diğer elmalara kıyasla günlerce ve haftalarca bozulmadan kalmasını sağlar.

Bu cilt bakım sistemi hem erkekler hem de kadınlar için gerçekten işe yarayan bir sistemdir. Aynı zamanda daha pahalı ve görünüşte daha tanınmış cilt bakım gruplarına göre çok daha dürüst ve hak ettiği değeri henüz görememiş bir rakiptir. Daha sağlıklı bir cilt için önerdiğim altı adımı takip ederek tavsiye ettiğim ürünleri kullanın. Cildinizin daha sağlıklı olduğunu fark edecek, sağlıklı bir ciltle yaşamanın farkını kesinlikle anlayacaksınız!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *