Benim için en iyi cilt bakım rutini nedir?

Benim için en iyi cilt bakım rutini nedir?

Sahip olduğumuz en ayırt edici özelliklerden biri cildimizdir. DNA’mız, çevremiz, yaşımız ve genel cilt sağlımız benzersiz bir cilt meydana getirir. Bu özel nitelik sadece bize ait olsa da birçok insanın karşılaştığı bir sorun oluşturmaktadır: Benim için en iyi cilt bakım rutini nedir?

İnsanların cilt rengi ve sağlığında farklılıklar olduğu kadar cilt bakımı yapmak ve cildin sağlıklı kalmasını sağlamak için çeşitli ürün, fikir ve çözümler bulunmaktadır.

Olive alt tonlu kişiler için cilt bakımı söz konusu olduğunda birtakım yeni sıkıntılar doğar. Ne yazık ki büyük perakende mağazalarındaki çoğu cilt bakım ürünü, daha açık tonlarda cilde sahip bireyler için tasarlanmıştır. Daha koyu ten rengine sahip kişiler, cilt bakım ürünleri seçerken daha dikkatli davranmalıdır. Güneş kremi ve temizleyicilerden nemlendirici ve serumlara kadar, daha koyu cilt tonları için özel olarak üretilmiş ürünler de bulunmaktadır.

Yüzümü ne sıklıkla yıkamalıyım?

Olive alt tonlu tene sahipseniz dermatologlar, yüzünüzü günde sadece bir kez yıkamanızı tavsiye ederler. Renk tonu ne olursa olsun tüm ciltler, aşırı sıklıkta yıkanır ve temizlenirse nemden yoksun kalacaktır. Daha koyu ten rengine sahip bireylerde cildin susuz kalması, solgun görünmesine sebep olacaktır. Temizleyici seçerken çok fazla kurutucu sabun içermeyen, daha nazik bir temizleyici bulmaya çalışın. Genel kural, nazikçe temizleyen ve daha az soyucu bir ürün tercih etmektir.

Yüzümü ne sıklıkla nemlendirmeliyim?

Konu nemlendirme olduğunda her gün uyguladığınızdan emin olun. Daha koyu ciltler genelde kuru olmaya meyillidir. Dolayısıyla açık tenlilere kıyasla nemlendiriciye daha çok ihtiyaç duyarlar. Cildiniz gün boyu kuru kalıyorsa daha yoğun bir nemlendirici sürmeye başlayın. Hatta gerekirse birkaç defa uygulayın. Daha koyu cilt tonlarında en etkili nemlendiricilerin, shea ve Hindistan cevizi yağları içerenler olduğu görülmüştür. Kaliteli nemlendiricilerin etkisi uzun sürer. Obagi veya Fleuresse gibi cilt bakım sistemlerini deneyin.

Sivilcelerimden nasıl kurtulabilirim?

Ten rengi ne olursa olsun her ciltte sivilce oluşabilir. Koyu ten rengine sahip ciltler için en iyi sivilce tedavisi, sivilce kremi kullanarak bölgesel bir tedavi uygulamaktır. En iyi sonucu almak için benzoil peroksit içeren bir ürün tercih edin. Ürünü tüm yüzünüze yaymak yerine belirli bir bölgeye uygulamanız çok önemlidir. Sivilce kremi cildi ciddi bir şekilde kurutabilir. Bu yüzden ne kadar sakınarak kullanırsanız o kadar iyi.

Güneş yanığı olmuyorsam yine de güneş kremi kullanmam gerekir mi?

Daha koyu ciltler için önemli üç husustan biri güneş kremidir. Daha koyu cilde sahip kişilerin, ciltlerinde bulunan melanin sayesinde cilt yanığı olma ihtimalinin daha düşük olduğu doğrudur. Bu durum, cilt kanseri olma riskini büyük ölçüde azaltsa da tamamen ortadan kaldırmaz. Hatta daha koyu ten rengindeki bireylerin, daha ölümcül bir kanser türü olan malin melanoma yakalanma ihtimali çok daha yüksektir. Çoğu kimse güneş yanığı olmadığı için risk altında olmadığını düşünür, oysa bu bir yanılgıdır. Hepimiz risk altındayız. Güneş kremi kullanımını alışkanlık haline getirmek önemlidir. Makyaj yapanlar, öncelikle güneş kremini sürmeli, makyajı bunun üzerine yapmalıdır. Yüzünüze sadece bir kez güneş kremi sürmenin de ötesine gidebilirsiniz. Gün boyu güneşten tamamıyla korunduğunuzdan emin olmak için gerekirse birkaç kez güneş kremi uygulayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *