BBB Kaydında Nelere Dikkat Etmeli

BBB Kaydında Nelere Dikkat Etmeli

Better Business Bureau, uzun zamandır herhangi bir firmayı incelerken başvurulacak güvenilir bir kuruluş olmuştur. Günümüzde, tutarlı firma değerlendirmeleri ve tüketici koruması sağlamak için daha kapsayıcı bir yaklaşım benimseyen bir başka kuruluş yoktur. Better Business Bureau’da yüksek sıralamalara girmek hiç de kolay değildir. Bu sebeple BBB’de yüksek bir derece elde etmiş firmalar, müşteriler için genellikle en iyi seçenekler arasındadır.

BBB Derecelendirme Sistemi Nasıl İşler?

BBB derecelendirmesi, firmanın müşteriyle etkileşim kurma kabiliyetine odaklanır. Bu derecelendirmeyi belirlemek için toplanan bilgilerin çoğu, BBB’nin kendi yaptığı araştırmalardan ve tüketicilerden aldığı şikayetler üzerinde yürüttüğü incelemelerden gelmektedir. BBB’de tüm firmaların geçmesi gereken yedi ana derecelendirme alanı bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı firma çalışma süresi, reklamcılıkla ilgili konular ve şeffaf iş uygulamalarıdır.

Araştırdığınız firmanın BBB profil sayfasını çözümleyebilmek için ne aradığınızı bilmeniz gerekiyor. Örnek olarak Kyani, Inc.’i ele alalım ve onların BBB profili inceleyelim. Şu bağlantıya tıklayarak sayfaya ulaşabilirsiniz: https://www.bbb.org/snakeriver/business-reviews/vitamins-and-food-supplements/kyani-inc-in-idaho-falls-id-1000005633.

Derece, Değerlendirmeler ve Puanlar

BBB kaydını incelerken bakılacak ilk şey genel derecedir. Bu, A ila F arasında bir skalada verilmektedir. Kyani için A derecesi verilmiş. Bu derece/puanı sayfanın sağ tarafında görebilirsiniz

Bu derecenin altında firma hakkında yazılmış değerlendirme türlerinin analizi yer almaktadır. Bu yazı yazıldığı sırada Kyani’nin 1 nötr, 3 negatif ve 9 pozitif olmak üzere toplam 13 değerlendirmesi bulunuyor. Hiç negatif değerlendirme almamış firmalara şüpheyle yaklaşırım çünkü bir numara dönüyormuş veya çoğu durumda gerçek olamayacak kadar iyiymiş gibi görünüyorlar. Kyani için birkaç negatif değerlendirme olduğunu görmek güzel. Bu değerlendirmeleri okuduğumda çoğunlukla müşterinin bir şeyi anlamadığı için üzgün olduğunu belirttiğini veya ürünün tadını beğenmediğinden bahsettiğini fark ettim. İki durum da berbat bir hizmet veya yasa dışı uygulamalarla alakalı şikayet ya da değerlendirmelere kıyasla tercih edilebilir konulardı.

Değerlendirme analizlerinin altında ise Karma Puan olarak adlandırılan bir bölüm var. Burada şirketin 5 üzerinden aldığı puan, ondalık sayısına kadar belirtiliyor. Bizim örneğimizde Kyani, 5 yıldız üzerinden 4,42 puan almış. Bu puan, 13 müşteri değerlendirmesi ve A olarak belirlenmiş genel BBB derecesinden yola çıkılarak elde edilmiştir.

Sosyal Medya

BBB kaydında dikkate alınması gereken bir diğer nokta, mevcut sosyal medya hesapları bağlantılarıdır. İncelediğiniz şirketin herhangi bir sosyal medya hesabı varsa burada, BBB profil sayfasında bulma ihtimaliniz oldukça yüksek. Bu bağlantıların bulunmasının güzel yanı, firmanın resmi sayfasına erişebilme imkanıdır. Böylece sahte hesaplarla uğraşmanız gerekmez.

Firma Bilgisi

Son olarak, sayfanın sol kısmında araştırma yaptığınız veya değerlendirmede bulunduğunuz firma hakkında değerli bilgiler bulunmaktadır. Kyani’nin BBB kaydına bakacak olursak bu bölümün en üst kısmında telefon numarası, firmanın kaç yıldır aktif olduğuna dair bilgi, açık adresi, kuruluş yılı, hangi kategori altına düştüğü, sunduğu ürün ve hizmetler, alternatif isimleri ve firmayı yöneten bazı önemli bireylerin listesini görebilirsiniz.

BBB, genel anlamda diğer tüm firma değerlendirme sitelerinden daha çok bilgi vermektedir. Farklı birçok değerlendirme sitesi olduğu doğrudur. Ancak bunların güvenilirliği en iyi ihtimalle sallantıdadır. Sağladığı bilgiler, dürüst değerlendirmeler ve yerinde derecelerin de ötesinde firma tavsiyeleri söz konusu olduğunda BBB hakkında söylenecek bir şey varsa bu da güvendir! BBB’yi ve verdiği firma onay belgesini daha iyi anlayarak herhangi bir firmanın geçerliliğini ve itibarını daha derinlemesine analiz edebilirsiniz. Firma bilgisi ve değerlendirmeleri konusunda daha iyi, daha kapsamlı, dürüst ve güvenilir bir kaynak bulmanız oldukça zor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *